یک فارغ التحصیل کامپیوتر در چه رشته هایی می تواند فعالیت کند؟

یک فارغ التحصیل کامپیوتر در چه رشته هایی می تواند فعالیت کند؟

روابط عمومی دانش پژوهان

شغل های مربوط به برنامه نویسی ممکن است پرستیژ کاری و سادگی قبل را نداشته باشند، اما صنعت همچنان به آن ها نیازمند است.اگر میخواهید کسب و کارتان را در این حوزه راه اندازی کنید،به راحتی میتوانید این کار را انجام دهید.هرکس که به شما بگوید "خیلی دیر است" دروغ میگوید.

باید گفته شود که همه ی مشاغل مربوط به کدینگ،برابر نیستند.

اگر یک توسعه ی دهنده ی بازی کامپیوتری درآمد یکسانی با یک مهندس دیتابیس داشته باشد خوب است؟البته! اما به سادگی محقق نخواهد شد.از آنجا که راه اندازی یک کسب و کار برنامه نویسی در چشم انداز فعلی میتواند دشوار باشد،اما با در نظر گرفتن موارد زیر میتوانید شانس موفقیتتان را بهبود ببخشید.

توسعه ی نرم افزار

عناوین مشاغل برنامه نویسی مبهم هستند،میتوان گفت که "توسعه دهنده ی نرم افزار" ، "مهندس نرم افزار"، "برنامه نویس کامپیوتر" و "توسعه دهنده ی اپلیکیشن" تقریباً به یک شغل اشاره میکنند.اما با این حال،"توسعه دهنده ی نرم افزار" یک کمپانی میتواند با فرد دیگری با همین عنوان شغلی اما در یک کمپانی دیگر کاملاً فرق داشته باشد.

برای عناوین شغل ها خودتان را اذیت نکنید.آن ها همگی یک فرآیند کلی را شامل میشوند:گردآوری نیازمندی های نرم افزاری،طراحی یک راه حل و پیاده سازی ویژگی ها.زمانی که به دنبال یک شغل توسعه دهنده ی نرم افزار هستید،مهم است که نیم نگاهی نیز به صنایع زیر داشته باشید:

امور مالی:سیستم های مالی، جزو پیشرفته ترین ها در دنیا هستند،که با الگوریتم های پیچیده،بررسی های آماری و بسیاری از داده های پردازشی به صورت روزانه،همراه هستند.سرعت و امنیت در بالاترین درجه ی توجه هستند.این یک کار پرفشار است که میتواند شما را بسیار درگیر کند،اما اگر بخواهید وارد آن شوید،همیشه برنامه نویسان باهوش در اولویت ومورد تقاضا هستند.

امور دولتی: برنامه نویس ها در بیشتر سطوح کارهای دولتی مورد نیاز هستند،از کارهای سطح پایین گرفته تا طراحی و تعمیر سیستم های پیشرفته.اگر شما در کامپیوتر و امنیت شبکه مهارت دارید، میتوانید جایگاه های خوبی به دست آورید.شغل دولتی ممکن است خیلی هیجان انگیز نباشد،اما مزایای آن فراوان است.

کارهایی با تکنولوژی قدیمی: تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و اغلب برنامه نویسان به گرایشات و تکنولوژی های جدید روی آورده اند،اما بیشتر مشاغل قدیمی در دراز مدت ، از تکنولوژی قدیمی استفاده میکنند.دو نوع شغل هستند که در این حوزه وجود دارند:نگه داری،تعمیر و گسترش سیستم های قدیمی و جایگزینی آن ها با تکنولوژی های جدیدتر.به یاد داشته باشید،چیزی که امروز مدرن به حساب می آید،فردا ممکن است قدیمی بشود.

چگونه مطمئن شویم که کسی در کامپیوتر ما جاسوسی نمی کند؟

توسعه ی موبایل

طبق تحقیقات Pew، تقریباً 72 درصد از آمریکایی ها یک تلفن هوشمند متصل به اینترنت در سال 2015 داشته اند.بسیاری از کشورهای دیگر نیز تقریباً به همین صورت بودند:67 درصد در کانادا،68 درصد در بریتانیا،77درصد در استرالیا و 88 درصد در کره جنوبی.

این درصدها هنوز در حال زیاد شدن هستند.

اپ های موبایل آینده ی بسیار روشنی در جلو خود میبینند و بالطبع توسعه دهندگان این برنامه ها نیز مورد تقاضا هستند.این صنعت هنوز به بلوغ نرسیده است،اما قطعاً در آینده ی نزدیک به شرایط ایده آل میرسد.راه هایی که میتوانید از مزایایشان استفاده کنید:

استارتاپ ها: در ابتدا باید گفت که عضو شدن در یک استارتاپ تکنولوژی،ریسکی است.تقریباً نصف همه ی استارتاپ ها در 5 سال ابتدایی کارشان،شکست میخورند.اما اگر شما جوان،مجرد،مشتاق و با پشتکار هستید،میتواند برای شما رویایی باشد که ارزش دنبال کردن داشته باشد.این نکته را باید مدنظر داشت که شما نباید حتماً موفقیتی مثل PayPal یا اینستاگرام کسب کنید.حتی موفقیت با درجه ی پایینتر نیز موفقیت محسوب میشود.

بازی ها: به مانند استارتاپ ها،بازی ها نیز شامل ریسک های بالایی میشوند.ممکن است ماه ها یا سال ها وقت خود را صرف یک پروژه بکنید،آن را عرضه کنید و فروشتان صفر بشود.یا چندین هفته را صرف یک پروژه بکنید و موفقیت فوق العاده ای بدست بیاورید،مثل Angry Birds.یک مسیر کم ریسک تر این است که برای یک کمپانی بازی سازی موبایل که تشکیل یافته باشد کار کنید،مثل Zynga،King یا EA Mobile.

توسعه ی وب

توسعه ی وب یک شاخه ی خاص در برنامه نویسی میشود که قوانین مربوط به آن منحصربفرد هستند.زبان،معماری،جریان کاری و مفاهیمی که تداخل ندارند و یا تداخل کمی دارند ، به عنوان توسعه ی اپلیکیشن های بیزنس یا توسعه ی بازی های ویدیویی شناخته میشوند.و بیشتر از هر حوزه ی دیگر در برنامه نویسی،توسعه دهندگان وب ،به عنوان توسعه دهندگان مستقل محسوب میشوند.

اگر میخواهید این کار را دنبال کنید،باید بدانید که سه نوع توسعه دهنده ی وب وجود دارد:توسعه دهندگان front-end، توسعه دهندگان back-end و توسعه دهندگان full-stack. زبان ها و تکنولوژی هایی که شما نیاز دارید بدانید به نوع توسعه دهنده بودن شما بستگی دارد.

- front-end : یک توسعه دهنده ی front-end طراح یک وب سایت به حساب می آید و با استفاده از زبان هایی مثل جاوااسکریپت،HTML و CSS ،قابلیت هایی را پیاده سازی میکند که یک وب سایت را قابل اجرا میکند.این وب سایت ها میتوانند از ابتدا ساخته شوند یا میتوانید تم هایی حرفه ای برای فروش به فریم ورک هایی مثل WordPress خلق کنید.

- back-end : یک توسعه دهنده ی back-end با داده های یک وب سایت سر و کار دارد.با در نظر گرفتن یک ماشین،یک توسعه دهنده ی front-endچیزهایی مثل قاب ها و درها را میسازد،در حالی که یک توسعه دهنده ی back-end با موتور و قابلیت های فنی ماشین سرو کار دارد.زبان های معمول و فریم ورک ها شامل PHP(laravel)،Python(Django)،JavaScript(Node.js) و Ruby(on Rails) میشود.

- Full-stack : یک توسعه دهنده ی full-stack کارهای مربوط به front-end و back-end را با هم انجام میدهد.شما میتوانید مستقل باشید یا کارمند،اما در یکی شما یک وب سایت طراحی میکنید و داده ها را پیاده سازی میکنید.این کار زیادی است ،اما توسعه دهندگان full-stack بیشتر تقاضا دارند و درآمدشان نیز بیشتر است.

توسعه ی دیتابیس

هر راه حل نرم افزاری که شامل داده بشود احتمالاً از دیتابیس هایی برای ذخیره داده ها استفاده میکند.طراحی هوشمندانه ی مرکز داده برای کاهش پیچیدگی،بهبود عملکرد و ذخیره ی دست داده ها و دسترسی آسان توسط هر برنامه ، الزامی است.

در حالی که دیتابیس ها با توسعه ی وب رابطه ی نزدیکی دارند،اما تنها زمینه ای نیست که اهمیت دارد.برای مثال، دولت ها و بانک ها مراکز داده ی عظیمی دارند.از آنجاکه دیتابیس ها حیاتی هستند،تقاضا برای توسعه دهندگان آن ها زیاد است.

اگر تصمیم گرفته اید که در دیتابیس ها متخصص بشوید،دو نوع از آن ها وجود دارد که باید نکاتی در موردشان بدانید.شناخت این دو نوع ایده آل است،اما بسته به حوزه ی کاریتان،الزامی نیست:

SQL:به صورت “sequel” خوانده میشود،این ها از نوع سنتی مراکز داده هستند که برای چند دهه در برنامه نویسی کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفته اند.در حالی که SQL خودش یک زبان است،اما چندین سیستم مرتبط مدیریت دیتابیس (RDBMS) وجود دارد.محبوب ترین آنها ،MySQL ،PostgreSQL،Microsoft SQL Server و SQLite هستند.

NoSQL: یک نوع مرکز داده ی نامرتبط که انعطاف پذیری ،مقیاس پذیری و سرعت بیشتری در توسعه دادن،به قیمت استحکام و ساختار داخلی ضعیفتر دارد. شما همینطور روش جهانی SQL ذخیره ی داده را نیز از دست میدهید.NoSQL در حال حاضر در توسعه ی موبایل و وب بر سر زبان هاست،اما SQL هنوز محبوب تر است و در کل تقاضای بیشتری نیز دارد.

نکاتی برای داشتن یک شغل موفق

انتخاب یک حرفه برای مهارت های برنامه نویسی تنها قسمتی از مبارزه است.قسمت دیگر آن به داشتن یک رزومه ی قوی و خلق فرصت های شغلی تکیه دارد.فراموش نکنید که دانش برنامه نویسی تنها مهارتی نیست که نیاز دارید.

شاید تصمیم گرفته باشید که برنامه نویسی برای شما مناسب نیست.اگر این گونه است،مشکلی وجود ندارد.افراد خاصی هستند که از برنامه نویسی لذت میبرند و در حوزه ی مربوط به آن موفق میشوند.خوشبختانه،مشاغل زیادی وجود دارد که میتوانید موفقیت خودتان را در آن ها پیدا کنید.

شما چطور؟ چه حوزه ای از برنامه نویسی را میخواهید دنبال کنید؟آیا مشاغل دیگری درباره ی برنامه نویسی وجود دارند که ما از قلم انداخته باشیم؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.


نظرات

ارسال دیدگاه